Zamestnanci, zamestnávatelia aj živnostníci. Aké výhody im prinášajú stravné lístky

výhody stravných lístkov

Podľa nedávno prieskumu agentúry Gfk vníma väčšina zamestnancov stravné lístky ako benefit. Už menej sa však hovorí o výhodách, ktoré „gastráče“ prinášajú zamestnávateľom či živnostníkom. V tomto článku sa dozviete, aké plusy prinášajú jedálne kupóny aj týmto skupinám.

Výhody pre zamestnancov a zamestnávateľov

V debatách o stravných lístkoch sa zväčša diskutuje o výhodách pre zamestnancov – tí ich vnímajú ako príjemný benefit zo strany zamestnávateľa.

Niet sa čomu čudovať, práve vďaka nim si urobia počas návštevy reštaurácie menší teambuilding každý deň. Ten pomáha zlepšiť vzťahy na pracovisku, plusom je tiež zmena prostredia počas pracovného dňa. Tú mnoho zamestnancov považuje za výbornú psychohygienu, ktorá im pomôže lepšie sústrediť sa na svoje úlohy.

Na zamestnávateľov sa však trochu zabúda, pritom aj im stravné lístky prinášajú zaujímavé výhody. Ktoré to sú? Jednou z nich je možnosť použiť „gastráče“ ako daňový náklad – až 55 % z ich nominálnej hodnoty.

Zároveň ich slovenská legislatíva nevníma ako platobný prostriedok, to znamená, že sú oslobodené od DPH. Zabúdať by sa nemalo ani na menšie firmy, ktoré vďaka stravným lístkom nemusia zabezpečovať stravu v priestoroch podniku.

Stravné lístky ocenia aj živnostníci

Hoci živnostníci nemajú povinnosť zabezpečiť si stravné lístky, len “gastráče” Up Slovensko využíva až 50 000 z nich. Čím si získali takúto obľúbenosť? Rovnako ako v prípade zamestnávateľov sú oslobodené od DPH a nevzťahuje sa na ne daň z príjmu. SZČO týmto spôsobom dokážu efektívne znížiť svoj daňový základ a zároveň si dopriať kvalitné jedlo.

V roku 2019 je 250 pracovných dní, maximálna hodnota stravného lístka je 4,80 €, takže do nákladov si živnostníci môžu započítať až 1 200 €. V prípade, že pracujú aj cez víkendy, táto suma sa môže vyšplhať ešte vyššie.

Zabúdať však nesmieme ani na zjednodušenú administratívu – namiesto pokladničných blokov z reštaurácii si SZČO vďaka stravným lístkom zaeviduje túto položku do účtovníctva jednorázovo.

Kde sa dá platiť stravnými lístkami

Stravné lístky Up Slovensko sú prijímané vo viac ako 16 000 reštauráciách, bistrách, jedálňach či bufetoch po celom Slovensku. Na internetovej stránke up-slovensko.sk si môžete skontrolovať aj to, či vaša obľúbená reštaurácia sa nachádza v zozname akceptačných miest.

Nenašli ste ju tam? Žiaden problém, kontaktujte nás a náš obchodný tím sa postará o to, aby ste aj tu mohli zaplatiť našimi stravnými lístkami Up. Tie však nie sú platné iba v prevádzkach, uhradiť nimi môžete aj nákup v obchodných reťazcoch. Samozrejme, zaplatíte nimi iba za potraviny a nealkoholické nápoje.