Občania či podnikatelia sa môžu dostať do situácie, keď nemôžu zaplatiť daň v lehote splatnosti a vznikne im daňový nedoplatok. V takom prípade je dôležité komunikovať s daňovým úradom, pričom daňový subjekt môže písomne požiadať o odklad platenia dane alebo zaplatenie dane, resp. daňového nedoplatku v splátkach.
V krajnom prípade ale musia daňovníci počítať aj s možnosťou daňovej exekúcie. Niektorí daňoví exekútori pritom pracujú priebežne aj priamo v teréne prostredníctvom neohlásených návštev. Pravidelne počas roka sa konajú aj celoslovenské akcie, na ktorých sa zúčastňujú všetky daňové úrady.
Diverzifikácia spôsobu výkonu daňovej exekúcie
Finančná správa v rámci prijatej stratégie diverzifikovať spôsoby výkonu daňovej exekúcie vykonáva daňové exekúcie aj priamo v teréne prostredníctvom neohlásených návštev.
Od septembra 2016 navyše organizuje aj pravidelné celoslovenské akcie, na ktorých sa zúčastňujú všetky daňové úrady (s výnimkou Daňového úradu pre vybrané daňové subjekty), často aj v spolupráci s colníkmi. Podobný výkon daňovej exekúcie – priamo v teréne sa využíva aj v Českej republike a má svoje opodstatnenie.
Počas spoločných 5 celoslovenských akcií daňoví exekútori uskutočnili výkon daňovej exekúcie u 264 daňových dlžníkov, z toho u 73 fyzických a 191 právnických osôb. Pri týchto spoločných akciách doteraz zexekvovali viac ako 500 000 eur, ktoré odobrali buď ihneď v hotovosti, resp. ich dlžníci uhradili bezprostredne v nasledujúcich dňoch. Takéto spoločné akcie budú pokračovať aj na budúci rok.
Primárne pri takýchto terénnych akciách finančná správa nesleduje okamžitý fiškálny výnos z akcií, ale najmä ich efekt z hľadiska prevencie. Tento spôsob výkonu daňovej exekúcie má preukázateľný vplyv na platobnú morálku daňových dlžníkov, a to najmä z obavy zo samotnej návštevy daňového exekútora.
Zo strany finančnej správy ide teda o opatrenie prevenčného charakteru, ktorým chce posilniť uvedomelosť daňových dlžníkov a riadne a včasné plnenie si daňových povinností.
Daňoví exekútori priamo v teréne
Daňoví exekútori, ktorí pracujú priamo v teréne a vykonávajú exekúcie priamo v prevádzke, byte či dome daňového dlžníka, uskutočňujú výkony daňovej exekúcie odobratím peňazí v hotovosti a iných vecí, pri ktorých nedochádza k predaju, napríklad stravných lístkov, vkladných knižiek, listinných cenných papierov ako zmenka, šek a pod.
Tento zákonný nástroj finančná správa využíva najmä v prípadoch, keď je zrejmé, že daňový dlžník dlhuje na daniach aj napriek tomu, že jeho majetkové pomery a forma podnikania – napr. maloobchodná prevádzka – nasvedčujú tomu, že svoje podlžnosti je schopný bez problémov uhradiť.
Vo väčšine prípadov daňoví dlžníci dobrovoľne spolupracujú
Nájdu sa však aj výnimky. V takých prípadoch na spoluprácu privolajú daňoví exekútori aj políciu.
V budúcom roku sa finančná správa plánuje v oblasti daňovej exekúcie zamerať výraznejšie aj na dražby, t. z. predaje hnuteľných vecí, ako aj nehnuteľností dlžníkov.
Daňoví exekútori tak budú ešte intenzívnejšie pôsobiť v teréne, vyhľadávať, spisovať a zaisťovať hnuteľný majetok daňových dlžníkov, ktorý bude následne finančná správa predávať vo verejných dražbách. Predaj majetku formou dražby zabezpečujú a vedú taktiež samotní daňoví exekútori.
- zdroj: finančná správa SR