Ako nakupovať a predávať kryptomeny?

ako nakupovať kryptomeny

Nákup a predaj kryptomien môže byť pre bežného laika hotová španielska dedina. Za kryptomeny totiž na rozdiel od klasických bankových vkladov nikto neručí a pri investovaní beriete na seba úplné riziko. Existuje niekoľko spôsobov, ako sa môžete dostať k nákupu kryptomien. Ide o peňaženky, burzu a ťaženie.

1. Peňaženky na kryptomeny

Peňaženky sú bežným spôsobom, ako sa dostať ku kryptomenám. Aj tie sa však delia na niekoľko druhov, a to hardvérové, softvérové a papierové peňaženky.

Hardvérové peňaženky

Hardvérové peňaženky vyzerajú ako USB kľúč. Majú však širšie používateľské rozhranie, z ktorého sa posiela daná kryptomena alebo prepína medzi peňaženkami.

Softvérové peňaženky na kryptomeny

Aj softvérové peňaženky majú svoje delenie, a to rýchla a celá verzia peňaženky. Rýchla verzia peňaženky obsahuje len privátne kľúče a v prípade transakcií sa spolieha na tretie strany (uzly), ktoré overujú transakcie. Pri celej verzii peňaženky máte k dispozícii celý blockchain danej kryptomeny. Vtedy sa stávate uzlom vy a udržujete sieť, celú históriu transakcií a všetko, čo bolo zapísané do blockchainovej databázy.

Papierové peňaženky

Papierové peňaženky predstavujú najbezpečnejší spôsob ako uložiť kryptomeny. Ich výhodou je bezpečnosť voči ohrozeniu na internete. Ide o vytlačený súkromný kľúč na papieri. Peňaženky je možné vytvoriť offline a zabezpečiť tak, aby pred použitím neboli nikdy uložené v počítačovom systéme.

2. Ťažba kryptomien

Druhý spôsob, ako sa dostať ku kryptomenám, je ich ťažba. Táto aktivita je nákladná čo sa týka kapitálu, najmä prevádzkového. Náklady zahŕňajú energie a hardvérovú náročnosť počítaču. Ich výška sa odvíja priamo od konkrétnej kryptomeny a použitého protokolu.

3. Nákup kryptomien

Je niekoľko spôsobov, ako môžete nakúpiť kryptomeny. Najľahší spôsob je priamy nákup od niekoho iného. Klasicky mu pošlete peniaze a získate do peňaženky danú kryptomenu.

V praxi sa však najčastejšie využíva kúpa na centralizovaných burzách. Tých je na trhu veľa a treba si vybrať s dôrazom na dôveryhodnosť a likviditu.